Критичне мислення означає раціональність і мислення з практичної позиції, а не з позиції емоцій. Батькам необхідно розвивати навички критичного мислення в дітей, щоб поліпшити їхні розумові здібності. Дуже важливо почати розвивати критичне мислення в найбільш сприятливому для цього віці. Це можна зробити за допомогою певних вправ.
Важливість критичного мислення
Критичне мислення включає, з одного боку, логічне мислення, а з іншого – уміння ставити запитання й шукати докази тих чи інших тверджень. Аргументи людини, котра опанувала критичне мислення, максимально чіткі й виключають можливість бути неправильно зрозумілими.
Критичне мислення передбачає здатність людини розглядати той чи інший факт із різних точок зору, оцінювати причини певних явищ. Критичне мислення також невід’ємне від чесності, оскільки виключає емоційну упередженість щодо тих чи інших ситуацій. Виявляючи емоційну упередженість, ми вдаємося до самообману. Натомість у складні моменти варто намагатися мислити без упереджень. Слід розглянути всі можливі точки зору на ситуацію. Це допоможе ефективному вирішенню проблеми.
Потрібно тренувати мислення, уникати поспішних висновків у будь-яких ситуаціях. На перший погляд це здається досить простим завданням, але насправді досягти цього досить важко. Критичне мислення необхідно розвивати змалечку, оскільки в дорослому віці змінити спосіб мислення надзвичайно складно.
Вправи, які допомагають розвивати критичне мислення
Навички критичного мислення в дитини добре розвивати вдома, тому батьки можуть стати для дитини найкращими вчителями. Для розвитку критичного мислення в дитини радимо використовувати такі вправи.
Ставте дитині запитання
Обговорюйте з дитиною різні явища, ставте запитання, які не мають єдиної правильної відповіді, але потребують докладної аргументації і пояснення. Завдяки цьому дитина розвиватиме здатність мислити поза рамками того, що вона вивчає в школі. Також варто придбати для неї декілька пізнавальних книг на загальну тематику (наприклад, це можуть бути енциклопедії для дітей). Перевага таких видань у тому, що вони містять багато кольорових ілюстрацій, і, таким чином, дитина легко асоціюватиме зміст книг із реаліями навколишнього світу, а відтак – краще розумітиме те, про що йдеться у книгах.
За допомогою книг ви можете доносити до дитини інформацію, скажімо, про природні явища, пори року, цвітіння квітів тощо. Добре, якщо ці вправи стануть для дитини цікавим заняттям, від якого вона матиме насолоду.
Розвивайте здатність дитини розпізнавати й класифікувати об'єкти
Щоб розвинути в дитини критичне мислення, потрібно навчити її знаходити важливу інформацію про той чи інший об'єкт. Здатність класифікувати об'єкти ґрунтується на логічних навичках. Для розвитку в дитини таких навичок можна використовувати різнокольорові іграшки або картинки. Попросіть дитину визначити назви квітів, фруктів або тварин, зображених на малюнках.
Вправи для розвитку критичного мислення сприяють загальному розвитку дитини, допомагають їй синтезувати дані про навколишні об'єкти в загальну картину світу. Таким чином, у дитини розвиваються навички мислення. Але такі вправи спрямовані не стільки на те, щоб зробити дитину розумнішою, скільки на те, щоб розвинути в неї уміння приймати правильні рішення. Незважаючи на те, що батьки використовують ці вправи в ранні роки життя дитини, користь від них відчувається протягом усього життя.
Немає коментарів:
Дописати коментар